Kubilay asked 11 ay ago

Merhaba
 Canlıları küçüklüğümden beri severim biyoloji bölümünü de çok istiyorum fakat ailem ve akrabalarım sürekli işsiz kalacaksın labarotuara ancak girebilirsin şeklinde beni vazgeçirmeye çalışıyorlar.  
 
Bana seçenek olarak sundukları mühendislik bölümleri çünkü geleceğin daha garanti olsun bir iş bulabil diyorlar ve maddi durumumuz çok iyi olmadığından işsiz kalırım diye endişeleniyorlar.
 
Benim öğrenmek istediğim ODTÜ biyolojiden mezun olanlar şuan nerelerde neler yapıyorlar onu merak ediyorum çünkü mezun bulamadım. (Biyoloji okumak istiyorum)
 
Teşekkür ederim.

Aleyna Hamzaçebi Staff replied 11 ay ago

Merhabalar,
Biyoloji Bölümü mezunları lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimleri için yurtdışındaki özellikle Avrupa’daki üniversiteleri tercih ediyorlar. Bu programlar için çeşitli burs başvuruları mevcut. Aynı zamanda Türkiye’de de bu eğitimlere devam edebilir, araştırma çalışmalarına katılabilir veya akademisyen olmak için gerekli adımları izleyerek üniversitelerde sizin gibi bu bilime gönül verecek öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da formasyon alarak KPSS sınavına girebilir devlet okullarında Biyoloji Öğretmeni olarak çalışabilirsiniz.
Güzel bir tercih dönemi geçirmenizi dileriz!