batuhanakdag asked 1 ay ago

Merhaba, ben bu sene sınava gireceğim. Havacılık uzay mühendisliği istiyorum ama büyük ihtimal tutturamam ama yatay geçiş imkanı varmış ben fizik hocam odtü fizik mezunu 2008 girişli 2017 de bitirmiş. Ondan birkaç bilgi öğrendim. İlk sene tüm mühendisliklerde derslerin çoğu ortakmış ve 3.0 GNO üzeri yaparsak dilekçeyle bölümü değiştirebiliyormuşuz hocamın tanıdığı moleküler biyolojiden eem’e geçmiş örneğin. Ben maden mühendisliği tercih edip ilk sene 3.5 üstü GNO yaparsam Havacılık uzay mühendisliğine geçebilir miyim? 

1 Answers
Ali Riza Genc Staff answered 1 ay ago

Öncelikle merhabalar Hocam,
Umarım sizin için çok başarılı bir yıl olur. Ayrıca sakın umutsuzluğa kapılmayın, bir şeyi gerçekten çok istediğinizde açılmayacak kapı sayısı gerçekten çok azdır. Okulumuzda yatay geçiş imkanı bulunmaktadır ve sizin dediğiniz gibi önemli şartlar bulunmaktadır. Bu koşullar ise şunlardır:
a) Öğrencinin başvuru sırasında eşdeğer bir programda kayıtlı veya izinli (öğrenci statüsünde) olması zorunludur.
b) Öğrencinin programında (İngilizce Hazırlık Sınıfı dışında) en az iki yarıyılı tamamlamış olması zorunludur.
c) Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda, bitirmiş olduğu yarıyıllara ait programın müfredatında belirtilen tüm dersleri almış ve kredili derslerde en az DD veya eşdeğeri, kredisiz derslerde S veya eşdeğeri notu almış olması zorunludur. Kayıtlı olduğu yarıyıllarda, program müfredatında yer alan tüm dersleri almamış olan öğrenciler ya da herhangi bir dersten başarısız olan (FF, FD, NA, U, I, W veya eşdeğeri) öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
ç) Öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.50/4.00 (yüzlük sistemler için en az 75/100) olması zorunludur. 
d) Öğrencinin geçiş yapmak istediği programın varsa diğer başvuru koşullarını (mülakat, portfolyo vb.) yerine getirmiş olması zorunludur.
Tüm bu koşulları sağlar iseniz yatay geçiş başvurunuz kabul edilir. Ancak şunu da eklemek zorundayım, üniversitemizde yatay geçiş isteyerek tercih yapan çok fazla öğrenci bulunmakta ve birçoğu da istediklerini yapamamakta. Yatay geçişe umut bağlayarak yapacağınız tercihler başarısız olduğu takdirde akademik hayatınızı istemediğiniz bir bölümde geçirmenizi sağlayabilir. Bu yüzden siz hayallerinizdeki bölümü kazanmak için elinizden geleni yapmaya çalışın.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kendinize çok iyi bakın.