Bengisu Peker asked 1 sene ago

Merhaba   Bu yıl gıda mühendisliğine gelip sonrasında endüstriye veya makineye geçiş yapabilir miyim ?geçiş şartlarını okudum ama puanınız taban puanıyla aynı veya fazla olması gerekiyor diyor, bu durumda bulundugum yerden baska bir yere geçemez miyim? 

1 Answers
İrem Solak Staff answered 1 sene ago

Merhaba Bengisu,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş Yönergesi Üçüncü Bölüm Madde 14’te belirtildiği üzere kurum içi genel kontenjanı kapsamında başvuracak adayların başvuru yapabilmesi için aşağıda belirtilen koşulları sağlaması gerekir.
a) Öğrencinin başvuru sırasında eşdeğer bir programda kayıtlı veya izinli (öğrenci statüsünde) olması zorunludur.
b) Öğrencinin programında (İngilizce Hazırlık Sınıfı dışında) en az iki yarıyılı (önlisans programlarında bir yarıyılı) tamamlamış olması zorunludur.
c) Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda, bitirmiş olduğu yarıyıllara ait programın müfredatında belirtilen tüm dersleri almış ve kredili derslerde en az DD veya eşdeğeri, kredisiz derslerde S veya eşdeğeri notu almış olması zorunludur. Kayıtlı olduğu yarıyıllarda, program müfredatında yer alan tüm dersleri almamış olan öğrenciler ya da herhangi bir dersten başarısız olan (FF, FD, NA, U, I, W veya eşdeğeri) öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
ç) Öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.50/4.00 (yüzlük sistemler için en az 75/100) olması zorunludur.
d) Öğrencinin geçiş yapmak istediği programın varsa diğer başvuru koşullarını (mülakat, portfolyo vb.) yerine getirmiş olması zorunludur.
Yani ÖSYM puanından bağımsız bir şekilde yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsin fakat yatay geçişler maalesef okulumuzda her sene kontenjanlarla sınırlı kalıyor. Bu da demek oluyor ki bütün bu koşulları sağlamana rağmen bölüm değiştiremeyebilirsin. Bu nedenle bence okumak istemediğin bir bölüme kayıt yaptırmamalısın. Bütün olası sonuçları değerlendirerek umarım sana en uygun tercihi yapabilirsin.
Sevgiler 🙂