nothing but thieves asked 2 hafta ago

Merhabalar tekrardan,yöneticilik alanında bilkent ve odtü’yü kime sorsam herkes farklı şeyler söylüyor haliye de kafam karışıyor.Odtü’yü bilkent’ten ayıran farklar nedir?Üniversite tercihimi tamamen hobi amaçlı yapmayı düşünüyorum,fakat bunun yanında ilerde yönetici olmak istediğim için işletme çift anadalı yapmayı düşünüyorum.Fakat bu süreç hakkında hiçbir fikrim yok.Sayısaldan tercih yapacağım.Çift anadal yapmak istediğim bölüm de işletme veya iktisat.İkisi de eşit ağırlık bölümü olduğu için okurken tekrardan sınava girmem mi gerekiyor?yoksa her üniversite için koşullar farklı mı?ya da üniversite toplulukları ve bireysel çabam ilerde bulunmak istediğim konum için yeterli olacak mı?

1 Answers
umur Staff answered 2 hafta ago

Tekrar Merhaba,
 
Öncelikle ODTÜ’deki çift ana dal programları hakkında bilgilendireyim.
Hatırladığım kadarıyla Fizik Bölümü’nü tercih edeceksin. ODTÜ’de Fizik okurken İşletme veya İktisat ile çift ana dal yapmak istediğinde öncelikle bazı yeterlilikleri sağlaman ve bazı koşullar gerekiyor. Bunlardan kısacak bahsetmek gerekirse,
 
Bir çift ana dal programı, ilgili bölüm tarafından hazırlanır, ilgili fakülte kurulunun önerisi, Senatonun kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile açılır.  Çift ana dal programında(senin için işletme), ana dal programı(fizik) ile ortak veya eşdeğer olan dersler hariç olmak üzere, otuz altı krediden az olmamak kaydı ile en az on iki ders alınması zorunludur. Ancak bunlar yeterli kontenjan açıldığında ve sen bu açılan kontenjanda yerini alabildiğinde geçerli hale geliyor. Bu bahsettiğim kontenjanlar ise ilgili bölümün önerisi ile ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenir ve ÖİDB(Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı) tarafından ilan edilir. Eğer kontenjan da açılmışsa ve sen bu kontenjana dahilsen de devreye başvuru giriyor. 
 
Çift Ana Dal başvuru koşullarını bu linkten 7. maddeye (programa başvuru ve koşullar) gelerek öğrenebilirsin
 
Sayısaldan tercih yapıp eşit ağırlık bölümlerinin birinden çift ana dal programı yapman için tekrardan sınava girmene gerek yok ancak kontenjanın fazla olacağını ve başvuru koşullarının çok da kolay olacağını düşünmüyorum. Ancak yine de kesinlikle böyle bir şey yapabilmen mümkün.  
 
Üniversite toplulukları ve bireysel çaban seni sosyal anlamda geliştirecektir. Bulunmak istediğin konum için kendini geliştirmen çok önemli. Bu topluluklar aracılığıyla çeşitli tecrübeler kazanarak da olabilir, çift ana dal programı ile akademik anlamda doyum noktasına ulaşmaya çalışarak da olabilir. Dolayısıyla buna sen karar vermelisin, hangi yönde gitmek istediğini sen tartmalısın. İkisini bir arada götüremezsin diye de bir şey asla yok, bunu unutma!
 
Öncelikle sorulara verdiğim cevapların sırası karışık olduğu için senden özür dilerim 🙂 Şimdi ilk soruna geçeyim. Bilkent ve ODTÜ Türkiye’nin en iyi okulları arasında yer alıyor. Bunu senin de araştırmış olduğundan eminim ancak buna 1 kelime ile cevap vermek isteseydim ”ruh” derdim. Bilkent Üniversitesi kesinlikle harika bir üniversite. Akademik anlamda yeterliliği tartışılmaz. Ancak ODTÜ’nün bu bahsettiğim ruhunu başka bir yerde bulabileceğini sanmıyorum. Bu ruh hem öğrencilik hayatında hem de mezun olduğunda fazlasıyla kendini, varlığını hissettiren bir ruh. 
 
Umarım yardımcı olmuşumdur,
 
Sevgiler!