tercih asked 3 sene ago

Ankara\’da olduğu için staj ve iş olanakları İstanbul kadar fazla olmuyor diye duydum endüstri mühendisliği düşünüyorum öğrenciler staj bulmada zorluk yaşıyor mu  zorunlu stajı yapacakları yeri öğrenciler kendi imkanlarıyla mı ayarlıyor okul yardımcı oluyor mu

2 Answers
Erdenay Gümüşler Staff answered 3 sene ago

Öncelikle iş olanakları hakkında konuşmak gerekirse mezun olduktan sonra Ankara’da devam etmek yada etmemek konusunda tercih tamamen size bağlı. Staj konusuna gelirsek şirketler ODTÜ’lü öğrencilerle staj yapabilmek için kampüs içerisinde Finans Kongresi, Liderlik ve Kariyer Zirvesi vs. tarzında etkinlikler düzenliyorlar yani şirketler ODTÜ’lü öğrencilerle staj yapabilmek için öğrencilerin peşinde koşuyorlar. Çoğu ODTÜ öğrencisi stajlarını çok güzel şirketlerde yapar, staj bulma konusuna gelince profesörlerimizden tavsiye mektupları alabiliyorsunuz ancak tabiki güzel bir staj için kendi çabanız çok önemli olacaktır.

Elvan Utkulu Staff answered 3 sene ago

Merhaba,
Staj bulma süreci her ögrenci için kolay olmayabilir. Ancak ODTÜ etiketinin yanı sıra istekli olmak ve çabalamak da bu konuda sana yardımcı olucaktır. Okulumuzdaki Endüstri Muhendisliği bölümünde 2. ve 3. sınıflarda yaz stajı zorunluluğu var. Yaza doğru bölüm şirketlerle iletişim kuruyor ve staj imkanlarını ögrencilere yardımcı olmak için internet sayfalarında yayınlıyor. Bunun yanı sıra kendi imkanları ile staj bulan öğrencilerimiz de mevcut.