hazırlık atlamaCategory: ODTÜ'yü öğrencilere sor!Yazar "nothing-but-thieves"hazırlık atlama
nothing but thieves asked 1 hafta ago

yine ben merhaba.sorumu hazırlığı atlayan veya atlama sürecini detaylıca bilen birinin cevaplaması beni memnun edecektir fakat elbette ki bu konuda tüm öğrencilerin söyledikleri benim için altın niteliğinde olacaktır.hazırlık atlama sınavına çalışmak adına oxford,standford gibi üniversitelerin makalelerini türkçeye çevirmeye çalışıyorum(sonuçta akademik bir dil kullanıyorlar)fakat bunun yeterli olup olmayacağını bilemiyorum.yaklaşık 2 ay gibi bir süreçte c1 level ingilizcemi nasıl daha üst bir seviyeye taşıyabilirim?hazırlığı atlamak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor kısaca?önerdiğiniz kitaplar var mı?

2 Answers
iremkoseoglu Staff answered 1 hafta ago

Merhaba yeniden,
Hazırlığı atlama koşulu yeterlilik sınavında 60(59.5) üzeri not almak. C1 seviye ingilizceyle geçme ihtimalin yüksek öncelikle. Sınava çalışırken reading için akademik makaleler okumak çok yararlı. Bunun dışında bu metinlerden kelimeler çıkararak vocab kısmını da geliştirmen önemli. Bu iki aylık süreçte yabancı dizi ve filmleri de ingilizce izle ki dinleyip anlama yeteneğin de gelişsin. Bunun dışında sınavda writing kısmı da çok etkili. Writing yazarken nelere dikkat edilmeli, nasıl bir dil kullanılmalı bunları da araştırıp kendi kendine yazmayı denersen dilini çok geliştirirsin. Kitap olarak sana Cesur Öztürk academic vocabulary, ODTÜ yayıncılık more to read 2′ yi önerebilirim. Umarım istediğin gibi hazırlığı atlarsın. Yeni dönemde seni de aramızda görmek dileğiyle 🙂

aleynaozturk Staff answered 1 hafta ago

Hocam merhabalar,
Ben hazırlığı atlamadım ve ekibimiz içinde de hazırlığı atlayan biri sanıyorum ki yok ama sürece hakimim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. Ben hazırlığı kişisel tercih olarak okumak istiyordum çünkü ODTÜ kampüsünde geçecek bir hazırlık yılı gerçekten özellikle de İngilizce ile çok probleminiz yoksa hem eğlenceli ve görece rahat geçiyor hem de daha çok fazla ders yükü binmeden okula ve Ankara’ya alışmanız için bir fırsat oluyor nitekim benim için gerçekten öyle oldu. Kurumdan dolayı günlük ders sayım azdı, derslerimiz rahat geçiyordu ve çok sevdiğim bir arkadaş grubumuz vardı. Bu yüzden hazırlık okumanız gerekse bile bunu bir sene kaybı olarak görmemenizi öneriyorum. 
Sürece gelirsek, okula kayıt süreci tamamlandıktan sonra hazırlık atlamak için olan Proficiency Exam için başvurular açılıyor, şansını denemek isteyen öğrenciler sınava giriyor eğer yeterli puanı alırlarsa bölüme geçmeye hak kazanıyorlar, alamazlar ise sınavdan aldıkları sonuca göre uygun oldukları kura yerleştiriliyorlar. Daha sonra hazırlık atlama sınavına girmeyenler için seviye tespit sınavı yapılıyor, sonuca göre onlar da kurlarına yerleşiyorlar. Sınavla ilgili şunu söyleyebilirim ki eğer şu anda C1 iseniz sizi aman aman zorlayacak bir sınavla karşılacağınızı düşünmüyorum.
Bence İngilizcenizi geliştirmenin en iyi yolu da özellikle belli bir seviyeden sonra, kitaplardan İngilizce çalışmaktansa, İngilizce’yi günlük hayatınıza dahil etmekten geçiyor. Anlamada ve konuşmada akıcılık bence bu şekilde kazanılıyor. İzlediğiniz dizileri İngilizce altyazılı ya da anlama düzeyinize göre altyazısız izleyerek, yabancı YouTube kanalları takip ederek, İngilizce podcastler dinleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Makale çevirileri yapmaya da devam edebilirsiniz, bölümdeki akademik hayatınızda da size çok yardımcı olur.
Güz dönemi ile ilgili belirsizlik devam ettiği için sınav online mı yapılacak yoksa geçen senelerdeki gibi okulda mı olacak maalesef bilemiyorum o yüzden sınavın konseptiyle ilgili de yorumda bulunamıyorum. Mesela hazırlık atlama sınavını bu sene öğrenci dostu olması ve teknik bir sorun yaşanmaması için listening partını çıkararak yaptılar. Bu gibi durumlar yine söz konusu olur mu bilemiyorum. Bu arada saçma gelebilecek bir önerim daha var ama size de yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ben duyduğum her şeyi, günlük konuşmaları bile kafamda İngilizce’ye çeviriyordum, beynimi İngilizce düşünmeye zorluyordum, kendi kendime İngilizce konuşuyordum. Saçma gelebileceğinin farkındayım ama belli bir noktadan sonra konuşurken düşünmeye ihtiyacınız kalmıyor, her şey kendiliğinden ilerliyor ve bence bunda söylediklerimin etkisi kesinlikle var. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Hazırlık, İngilizce ya da her konudaki sorunuzu mutlulukla cevaplarız aynı şekilde sene başladığında da sizi aramızda görmek bizi çok mutlu eder.
En iyi dileklerimle!