furkang asked 1 ay ago

Merhaba, öncelikle tercih döneminde direk irtibata geçebileceğimiz böyle bir imkan sunduğunuz için çok teşekkürler.
Açıkcası sene boyunca odtü iktisat hayali ile yanıp tutuştum, fakat tercih döneminde işletmeyi de düşünmeye başlayınca gerçekten arada kaldım ve karar vermem için son 24-25 saatim kaldı.
İktisatı hem sosyal hem de matematiği içine alan bir bilim dalı olduğu için çok istiyordum fakat derslerin işletmeye veya diğer iibf bölümlerine göre fazlasıyla ağır olması beni kuşkuya düşürdü. Derslerin ağırlığından staj yapmaya vakit bulamadıklarını söyleyen birkaç mezunla da görüşme/yazışma fırsatım oldu. Okurken biraz daha teorik bir eğitim almak istiyorum fakat kendi girişimimi kurma hayalim de var, işletme bölümünü okurken gerek hayalim gerekse kendimi farklı konularda da geliştirmek için daha çok vaktimin olacağını düşünüyorum, fakat içimdeki iktisat aşkı da sönmüyor:)
Siz değerli hocalarımdan,mezun büyüklerimden tavsiye almak istiyorum.

1 Answers
aleynaozturk Staff answered 1 ay ago

Furkan merhaba,
Öncelikle bu zor seneyi geride bıraktığın için tebrik ediyorum. Umarım sürecin geri kalanı da istediğin gibi ilerler.
Tercih döneminin ne kadar kafa karışıklığına müsait bir dönem olduğunu maalesef biliyorum. Aslında yazdıklarından iki bölüm hakkında da yeterli araştırmayı yaptığın ve bölümlere hakim olduğun sonucunu çıkarıyorum. Aklına takılan konuya gelirsek, evet iktisat diğer İİBF bölümlerine göre biraz daha ağır bir programa sahip ve bu programı yüzünden öğrencileri biraz daha zorluyor. İİBF mezunları aslında hangi bölümden mezun oldukları çok önemli olmadan hemen hemen aynı işlerde çalışabiliyorlar. Bölümün kendi girişimini kurmanda bir engel olmayacaktır ama işletme sana bahsettiğim sebepten ötürü biraz daha kolaylık sağlayabilir. Aslında bu sorunun cevabı senin önceliklerine göre değişir ve oldukça kişisel ama benim kendi kişisel fikrimi sorarsan, insan her zaman istediği yerde olmalı. İktisat senin hep hayalini kurduğun bölümse ve derslerin içerikleri de hoşuna gidiyorsa, o zaman o derslere çalışmak ve zaman harcamak sana zor gelmeyecektir. İki bölüm de sana hemen hemen aynı fırsatları sunacağı için bence önemli olan aslında hangi bölümde olmayı daha çok istediğin. Hem işletme hem de iktisat bölümleriyle ilgili tanıtım videolarımız var denk gelmemiş olma ihtimaline karşı linklerini senin için aşağıya bırakacağım. Zor bir karar olduğunu biliyorum ama neye karar verirsen ver sonunda mutlu olacağından şüphem yok. Umarım her şey istediğin gibi ilerler ve seni ODTÜ’nün olduğu gibi topluluğumuzun da bir parçası olarak aramızda görürüz. En iyi dileklerimle!
https://www.youtube.com/watch?v=5d3TgRF1yvk
https://www.youtube.com/watch?v=cL_5-BeqCzE