Billienotonholiday asked 3 sene ago

 Merhaba, ben bu sene ODTÜ/İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandım. Bazı sorularıma cevap bulabilmek için bu platformun yararlı olacağını düşünüyorum. 🙂
Hazırlık okumamı önerir misiniz? Bir sene benim için kayıp olur mu? Veya tam tersi, katkısı ne olur? Hazırlığı atlamam beni bölümümde daha iyi bir öğrenci yapar mı? Hazırlıktaki notlarım 4 sene sonunda ortalamamı etkiler mi? 
Ve de sınavı geçmek istiyorum ama nasıl bir sınav olur bilmiyorum. Genel olarak bu sınav hakkındaki görüş nedir? 
Şimdiden teşekkür ederim. 🙂 

1 Answers
Su Aydoğdu Staff answered 3 sene ago

Merhaba,
Öncelikle seni tebrik ederim, aramıza hoş geldin!
ODTÜ İngilizce öğretmenliğini kazananların ingilizce seviyesi iyi olduğu için hazırlıkta en iyi kurda başlıyorlar çoğunlukla. Yani burda senin karar vermen gereken şey boş bir yıl geçirmeyi isteyip istememen, bazıları için yararlı oluyor okula alışma açısından. Ama eğer okursan da hazırlıktaki puanın ortalamana hiçbir şekilde eklenmiyor. Atlama sınavına gelince, bu yıl sistem biraz değişiyor ama genel olarak Writing, Listening, Reading, Grammar gibi bölümler test ediliyor. 60’ı geçersen hazırlığı atlıyorsun, 85’i geçersen de 1.sınıftaki ENG101 dersinden muaf tutuluyorsun. Hazırlık dersleri en üst kurlara bile faydalı oluyor ama bunları kendin de bölümde istersen öğrenebileceğin için burda karar vermen gereken bu rahat seneyi okuyup okumamak olacak.