İşletme Neden İktisat'tan Yukarıda?Category: ODTÜ'yü öğrencilere sor!Yazar "murattdrs"İşletme Neden İktisat'tan Yukarıda?
murattdrs asked 2 sene ago

Tercih dönemindeki bir öğrenci olarak İşletme ve İktisat bölümlerini detaylıca araştırdım.Her ikisi de okumak isteyeceğim bölümler ancak tercih listesinde hangisini üste koyacağıma karar veremedim. Daha geniş ve dolu görünen bir müfredatı olan İktisat’ın değil de İşletme’nin daha çok talep görmesi ve sıralamalarda da her yıl İktisat’ın yukarısında olması neden kaynaklanıyor? Neden öğrenciler bu eğilimde? 
 
Teşekkürler 

1 Answers
Yigit Ozturk Staff answered 2 sene ago

Öncelikle aramıza hoş geldin,
Bu soruyu bir işletme öğrencisi olarak zamanında ben de düşünmüştüm. İki bölümün de mezun olunca hemen hemen aynı işleri yapabildiğini belirtmekte yarar var. İşletme muhasebe temeline dayalı olan şirket yönetim ve organizasyonu için gerekli bilgileri veren bir bölüm iken; iktisat geçmişte oluşturulan teorileri öğrettikten sonra güncel olaylardan finansal gelişmeleri yorumlayabilmeyi sağlayan bir bilimdir. Bilim olması nedeniyle iktisat okurken işletmeye göre daha zor bir bölümdür tahmin ediyorum ki öğrencilerin işletmeye yönelmesi bu yüzden.
Her şey gönlünce olsun umarım seneye sen de ailemizin bir parçası olursun.