laurent9 asked 3 sene ago

ikisi arasında kararsız kaldım. neden odtu işletme,iktisattan farkı ne, bilmek istiyorum

1 Answers
Ebru Tosun Staff answered 3 sene ago

Merhabalar,
İktisat bölümü ürünlerin ve hizmetlerin üretim, dağıtım ve tüketimini belirleyen etkenleri, piyasaların işleyişini makro ve mikro düzeyde çalışan bir sosyal bilimdir. Firmaların üretim yapılarını maliyet, kar, istihdam ve verimlilik açısından incelediği gibi makro düzeyde maliye, para politikalarını ve piyasa hareketlerini ulusal ve uluslararası boyutta analiz eder.
İşletme bölümü de şirketlerin, kamu veya kar amacı gütmeyen kuruluşların etkili, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini konu alan bir sosyal bilimdir. İşletme bilim dalı, yukarıda yazılı amaca yönelik olarak sosyoloji, psikoloji, iktisat, mühendislik gibi farklı alanların kuramları ve yaklaşımlarını temel alarak, kendi kuramlarını ve uygulamaya yönelik yöntemleri üretir. İşletme, bu saydıklarımızın hiçbirinin alt alanı olarak değerlendirilemez.
ODTÜ ise gerek akademik kadrosu gerekse kampüs olanaklarıyla öğrencilerinin kendini geliştirmelerini ve bu sayede mezun olunca diğer üniversite mezunlarından bir adım öne çıkmalarını sağlar.
Umarım istediğin bölümü kazanırsın. Başka sorun olursa sorabilirsin, 
Sevgiler.