mmahanaxar asked 1 sene ago

elektrik elektronik veya bilgisayar mühendisiği yazmak istiyorum fakat kafamdan tıp yazmakta geçiyor ülkenin durumunu gördükçe. 
Eğer bu bölümde okuyan arkadaşlar varsa sorularımı cevaplayabilirse teşekkür ederim.
1-Hocaların Akademik kariyerleri nasıl?
2-Fakülte şehrin neresinde kalıyor?
3-Üniversiteye yakın yurt ev var mı ve fiyatları nasıl ulaşım kolay mı?
4-Üniversitenin sosyal aktiviteleri nasıl?
5-Yurt dışı imkanları yeterli mi destek sağlıyorlar mı bu konuda.
6- İngilizcem baya kötü hazırlıkta çok zorlanır mıyım?
7-Son olarak mezun olan arkadaşlar varsa tatmin edici bir maaşla başlıyorlar mı ve çalıştıkları yerde baskı görüyorlar mı?

1 Answers
İrem Solak Staff answered 1 sene ago

Merhabalar,
Öncelikle söylemeliyim ki mühendislik ve tıp çok çok farklı iki meslek grubu. Kişisel yeteneklerini ve isteklerini değerlendirip umarım tercihini en doğru şekilde yapabilirsin.
1- ODTÜ’deki bütün eğitim görevlileri donanımlı ve çok parlak öz geçmişlere sahip. Tam zamanlı fakülte üyelerinin neredeyse tamamı yurtdışında öğrenim görmüş veya doktora derecelerini yabancı bir üniversitede almışlardır. Senelerdir birçok profesörümüz Amerika ve Avrupa’da yer alan seçkin üniversitelerde seminerlerde konuşmacı olarak ağırlanmaktadır.
2- ODTÜ tek kampüse sahip ve bütün bölümler bir arada. Ankara’nın Eskişehir yolunda konumlanmış kampüsümüz şehir içinde, şehir merkezi sayılan Kızılay’a 10 dakika uzaklıkta. Okula dolmuş, otobüs ve metroyla ulaşabilirsin.
3- Üniversitemiz içinde birçok yurt seçeceği var, bunun dışında üniversite öğrencilerimizin ev kiralamak için en çok tercih ettiği yer 100.yıl semti. Okula yürüme mesafesi kadar yakın bu semtten okula ulaşımını dolmuş ya da otobüsle de sağlaman mümkün. Kiralar ise öğrenci bütçelerini sarsmayacak miktarda.
4- ODTÜ sosyal olarak aktif olmak isteyen bir öğrenci için bulunmaz bir fırsat. Spor, sanat, kültür veya kariyer ne istersen ne ararsan mutlaka bir topluluğu vardır. Aktif öğrenci topluluklarımızın bir listesini bırakıyorum daha rahat incelemen için, okulumuza gelirsen seni İşletme Topluluğu’na da bekliyoruz 🙂
http://www.metu.edu.tr/tr/ogrenci-topluluklari
5- ODTÜ verdiği mesleki eğitim dışında dil eğitimi ve öğrenciye kattığı vizyonla da öne çıkan bir üniversite. Yurtdışında eğitim almış hocaların da verdiği referanslarla yurtdışında da öğrencilerin yolu açık, tabi burada iş büyük ölçüde senin kendini ne kadar geliştirdiğine de bakıyor ama ODTÜ bunu yapmak için kesinlikle doğru yer.
6- Hazırlık sınıfının başında seviye tespit sınavı yapılıyor, öğrencinin seviyesine uygun bir eğitim veriliyor bu nedenle gözün korkmasın
7- Günümüzde hiçbir meslek grubu için mezun olunca işi hazır diyemeyiz. Fakat yeni mezun öğrenciler arasında ODTÜ’lü olmak sizi her zaman bir adım öne taşıyacak. Mezun olmadan işe giren bir sürü öğrencimiz var
Umarım yardımcı olabilmişimdir, sevgiler 🙂