Anıl Şimşek asked 3 sene ago

İlk tercihim uluslararası ilişkiler olacak ama geçen senenin sonuçlarına göre ucu ucuna tutuyor bu nedenle ikinci bir bölüm daha yazmak durumundayım, puanımın yettiği ve kafama yatan iki bölüm var: siyasal bilgiler ve kamu yönetimi veya sosyoloji. Lakin bölümler hakkında kafamda soru işaretleri var sırayla yazayım… Siyasal bilgiler için yök atlastan baktığımda bölümde 3 tane profesör olduğunu gördüm ilk konu öğretim elemanları sayısı ile ilgili sizce bu sayı yeterli mi yani bu konu eğitim ile ilgili olumsuz bir durum yaratıyor mu ikinci konu erasmus ile ilgili erasmusa gitmeyi düşünüyorum ama yine yök atlastan baktığımda bölümden erasmusa giden yalnızca bir kişi olduğunu gördüm erasmus kontenjan ve imkanları bu bölüm için nasıl merak ediyorum, üçüncü soru da dersler ve ders programıyla alakalı seçmeli dersler internette yazan ders programında yer almıyor ve ağırlıklı olarak hukuk dersleri yer alıyor görünüyor durumu anlayamadım seçmeli ders her dönem bir tane mi seçiliyor ve bu kadar hukuk dersi fazla değil mi? Dördüncü ve son soru da şu mezun olduktan sonra yurtdışı bağlantılı bir meslek sahibi olmak istiyorum, siyasal bilgiler bölümü bana böyle bir olanak sağlıyor mu?
Bölüm ile ilgili sorular dışında merak ettiğim konu bölümler ve fakülteler arası geçişlerin mümkün olup olmaması ve eğer mümkünse nasıl gerçekleştiği ile ilgili.
Ve bu program için de ayrıca teşekkürler…
 

1 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Merhaba Anıl,

ODTÜ’nün tüm bölümler kendi alanında uzman ve hem yurt içi hem yurt dışında çok güzel çalışmalar yapmış akademisyenlerle dolu, o konuda bir şüphen olmasın illa profesör olmalarına gerek yok.

İkinci soruna gelirsek bulduğum son istatistiklere göre Siyaset Bilgiler ve Kamu Yönetiminden en son 22 öğrenci (güz ve bahar dönemleri toplam); Sosyolojiden ise 5 öğrenci gitmiş ama hiç gitmediği yıllar da olmuş. Bu başvuruya da bağlı bir süreç. http://ico.metu.edu.tr/erasmus-partners adresinden anlaşmalı okulları ve kontenjanlarını görebilirsin. Daha yüksek kontenjanlar var aslında.

Üçüncü olarak http://adayogrenci.metu.edu.tr/ankara/system/files/foy2017/iib/siyaset_bilimi_ve_kamu_yonetimi.pdf adresinde tüm ders programı ve seçmeli dersler yer alıyor. ADM’de (Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi) diğer bölümlerden daha fazla hukuk dersi oluyor bu doğru ama seçmeli derslerini farklı alanlarda seçebilirsin. Örneğin 6. ve 8. dönemler için açılan seçmeli derslerde daha spesifik alanlarda birçok hukuk dersi var ama sen başka dersler de alabilirsin.

Seçmeli dersler bölümden bölüme sene ve döneme göre değişiyor. Örneğin ADM’de 1. sınıf ilk dönemde seçmeli ders yok sadece zorunlu dersler var. Fakat sınıf ilerledikçe daha spesifik bir alana yönelmeniz açısından bölüm içi ve bölüm dışı seçmeli derslerin sayısı artıyor. Onların sayısını da yukarıdaki linkte bulabilirsin.
Yöneldiğin alan, yaptığın staj veya yüksek lisans programlarıyla yurt dışına yönelebilirsin bu tamamen sana bağlı. Bahsettiğin iki bölüm için de böyle.

Bölümler arası geçişten kastını tam anlamadım. Eğer demek istediğin başka bölümlerden ders almak vs. ise bu tabi ki mümkün dediğim gibi okul zaten yeteri kadar bölüm dışı seçmeli ders veriyor ve bunları almak zorundasın, istediğin bölümden olabilir bu. Eğer bahsettiğin şey bölüm değiştirmek ise ortalama veya YGS/LYS puanı ile yatay geçiş yapmak da mümkün, sıralaman geçmek istediğin bölüme yetiyorsa. Tabi bunların detayları ve gereken bazı şartlar var.

Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize,
Sevgiler 🙂