April Martins asked 3 sene ago

Bölüm hakkında küçük bir bilgilendirme alabilir miyim? Buna ek olarak
Bu mühendisler ne iş yapıyorlar? Duyduğum kadarıyla büyük çoğunluk dökümhanede ağır şartlara çalışmak zorunda kalabişiyormuş, peki o zaman Odtü mezunları hangi işlerde başlıyor veya tam olarak nasıl işlere giriyor?

1 Answers
Best Answer
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Selam,
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, inorganik ve organik kökenli doğal veya sentetik hammaddelerden başlayarak metal, seramik ve polimer esaslı mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini konu alan disiplinlerarası bir bölüm aslında.

Bu alanda en yüksek puanla öğrenci alan okul ODTÜ o yüzden bir adım önde olacaksın. İş imkanı olarak sanayi sektörlerinin tamamı doğrudan veya dolaylı olarak malzemeyle bağlantılı olduğu için önünde çok geniş bir sektör var aslında. Hem yurtiçinde hem yurtdışında önemli firmalarda, Ar-Ge birimlerinde, araştırma merkezleri ve üniversitelerde iş bulman mümkün. Tasarım, simülasyon ve Ar-Ge üzerine bir işin olacak kısacası.

Tabi ki inşaat, metalurji gibi bölümler saha kısmı da olduğu için örneğin İİBF bölümlerine göre çalışma şartları daha ağır gözükebilir. ODTÜ mezunları direkt şu maaşla şuralarda işe başlıyor diye bir şey söylemek yanlış olur. Ama ODTÜ kaliteli eğitimi, imkanları ve prestiji sayesinde iş hayatına girerken bizlere birkaç adım öne çıkma fırsatı verse de akademik başarı, ders dışı aktiviteler, yaptığımız stajlar ve networklerimiz asıl iyi bir işte başlamamızı sağlayan şeyler. O yüzden bunlara da dikkat edip kendini geliştirdiğin sürece bir mühendis olarak en iyi şartlarda işe başlayabileceğini düşünüyorum.

Sevgiler 🙂