Bahar Özel asked 3 sene ago

Merhaba,
Mafiyet Sınavı’na girip hazırlığı atlayanların oranı yüzde kaç acaba? Çok farklı yorumlar okudum sınavla ve hazırlıktaki İngilizce eğitimiyle ilgili sizce sınavın zorluk derecesi nedir ve eğitim yeterli mi?

1 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Merhaba Bahar,

Tam olarak bir oran veya istatiksel veri yok. Hazırlığı atlamak istiyorsan çalışarak muafiyet sınavına girip şansını deneyebilirsin. Geçemezsen de hazırlık okuman senin için iyi olacak demektir çünkü bölümler %100 İngilizce olduğu için zorlanabilirsin.

ODTÜ’nün hazırlık eğitimi iyi ve sene sonundaki sınavı geçmek için yeterli. Ancak dil eğitimi üstüne kendin bir şeyler katmaya devam etmezsen yeterli olmaz. ODTÜ’lülerin İngilizcesinin çok iyi olduğu söylenir hep. Bunun sebebi 1 yıllık hazırlık eğitimi değil sadece üzerine 4 yıl tamamı İngilizce olan bölümler okumamız ve bölümde de hazırlıkta aldığımız dilimizi geliştirmemiz.

Sınav sistemi bazı okullarınki gibi sırf öğrenciyi bırakma odaklı değil normal bir seviyede kolay da değil zor da değil. Düzenli dersleri takip edip çalıştığın sürece rahatlıkla hazırlık seneni geçirebilirsin.

Sevgiler 🙂