Dord asked 1 sene ago

Hocam,ben şu an hazırlık öğrencisiyim.Bölümüm Havacılık ve Uzay Mühendisliği fakat birkaç gün önce aslında Endüstri Mühendisliği istediğimi fark ettim.Mühendislikler arası geçiş nasıl oluyor hiçbir fikrim yok.Ben okul birinciliği kontenjanından yerleştim bölümüme.Bu bölüme okul birinciliği kontenjanından yerleşebilirmişim Yök Atlas’ın güncel verilerine baktım fakat bölümün taban puanı benim puanımdan yüksek yani kontenjan dışındaki.Kafam çok karışık şu an.Bilgilendirir misiniz bu konuda ? Teşekkürler,şimdiden .

1 Answers
Ali Riza Genc Staff answered 6 ay ago

Merhabalar Hocam, 
 İstediğiniz bölümler arası geçiş gerekli şartları sağladığınız durumlarda mümkündür fakat okulumuzda lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına, ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına kontenjan maalesef açılmıyor. Geçiş için gerekli olan genel koşullar ise şunlardır,
a) Öğrencinin başvuru sırasında eşdeğer bir programda kayıtlı veya izinli (öğrenci statüsünde) olması zorunludur.
b) Öğrencinin programında (İngilizce Hazırlık Sınıfı dışında) en az iki yarıyılı tamamlamış olması zorunludur.
c) Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda, bitirmiş olduğu yarıyıllara ait programın müfredatında belirtilen tüm dersleri almış ve kredili derslerde en az DD veya eşdeğeri, kredisiz derslerde S veya eşdeğeri notu almış olması zorunludur. Kayıtlı olduğu yarıyıllarda, program müfredatında yer alan tüm dersleri almamış olan öğrenciler ya da herhangi bir dersten başarısız olan (FF, FD, NA, U, I, W veya eşdeğeri) öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
ç) Öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.50/4.00 (yüzlük sistemler için en az 75/100) olması zorunludur. 
d) Öğrencinin geçiş yapmak istediği programın varsa diğer başvuru koşullarını (mülakat, portfolyo vb.) yerine getirmiş olması zorunludur.
 
İstediğiniz bölüme geçmeniz dileği ile,
Kendinize çok iyi bakın.