Tolga asked 3 sene ago

Odtü iktisat geliyo da dil bakımından endişelerim var okulda 2 senedir ingilizce görmüyorum resmen.Hazırlıkta geçme oranı ne acaba onu merak ettim bide hangi sınav sistemi ve kaç üzerinden ?

1 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Merhaba Tolga,

İstiyorsan eylül ayındaki yeterlilik sınavına girip şansını deneyebilirsin veya TOEFL-IELTS puanıyla da geçebilirsin ama eğer çok iyi bir İngilizcen olduğunu düşünmüyorsan hazırlık okumak senin için daha iyi olabilir. Çünkü İİBF’de mühendisliklere göre daha sözel ve teorik dersler olduğu için dersleri anlaman için ayrıca ödevler ve sınavlarda kendini ifade edebilmen için iyi bir İngilizce gerekiyor. Hazırlık okuyarak hem İngilizceni geliştirmiş olursun hem de yoğun bir sınav senesinin ardından rahatlamış ve ODTÜ’nün keyfini çıkarmış olursun. Çünkü bölüme geçince asla hazırlıktaki kadar boş olmuyorsun 🙂 Ama illa ben hazırlık okumak istemiyorum dersen şansını dene derim.

ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavını geçip hazırlığı atlaman için 100 üzerinden minimum 60, TOEFL ile 75-79, IELTS ile en az 6.0 alman gerekiyor. ODTÜ’nün kendi sınavı 2 oturumdan oluşuyor. İlk oturumda 60 tane çoktan seçmeli dinlediğini anlama ve okuma sorusu oluyor. İkinci oturumda ise dilin kullanımı ve not tutma-yazma kısımları oluyor.
Sınav içeriğiyle ilgili daha detaylı bilgiye http://www.dbe.metu.edu.tr/prf/Booklet_TR.pdf adresinden de ulaşabilirsin.

Başarılar 🙂