ODTÜ İngilizce öğretmenliğine yatay geçiş yapmakCategory: ODTÜ'yü öğrencilere sor!ODTÜ İngilizce öğretmenliğine yatay geçiş yapmak
jennywren asked 5 ay ago

 Merhabalar Hocam,
Ben Hacettepe Üniversitesinden ODTÜ’ye geçiş yapmak istiyorum.Şuanda İngilizce öğretmenliği okuyorum ve not ortalamam ile aynı bölümden devam etmek istiyorum fakat bazı sorularım var.İngilizce yeterliliğimi belgeleyebilmek için hangi tarihteki İYS ye girmem gerekli? 8 Nisan 2020 mi yoksa 2 Haziran 2020 mi? Ayrıca geçiş için başvuru yaptığım zaman yalnızca 1.dönem notlarımı gösterebileceğim çünkü Hacettepe Üniversitesi akademik takvim olarak daha geç bitiyor,dolayısıyla finallerimiz haziran ortası gibi bitiyor,2.dönem bilgilerimin olmaması sorununu nasıl halledebilirim? Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler. 

1 Answers
Ali Riza Genc Staff answered 2 hafta ago

Size de merhabalar Hocam, 
ODTÜ dışından not ortalamaları ile başvuran öğrencilerin İngilizce yeterliklerini başvuru sırasında belgelemesi zorunludur. Adaylar, ODTÜ İYS veya YDYO tarafından önerilen ve Senato tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası sınavlardan elde ettikleri geçerli sınav sonucunu sunabilirler. 
 Diğer sorunuza gelecek olursak ise geçiş için başvuran öğrencinin programında (İngilizce Hazırlık Sınıfı dışında) en az iki yarıyılı (önlisans programlarında bir yarıyılı) tamamlaması gerektiği belirtilmiştir.
 Eğer hala geçiş yapmayı düşünüyorsanız bu seneki başvuru tarihleri 9-30 Temmuz arası olup online şekilde yapılmaktadır. 
Sizi üniversitemizde görmek dileği ile,
Kendinize çok iyi bakın.