nrkozz asked 3 sene ago

18 yasindayim 12.sinifa daha yeni geçtim ODTÜ işletme fakültesini istiyorum nasıl bı çalışma programı izlemeliyim bide okuduktan sonra iş imkanları nasıl sorumu cevaplamanız beni çok mutlu eder iyi günler dilerim saygılarımla-Ali Fikri Özalp

Ebru Tosun Staff replied 3 sene ago

Merhabalar,

Öncelikle size en uygun çalışma programını seçmelisiniz. Bu konuda okulunuz rehber öğretmenlerinden yardım alabilirsiniz. İşletme bölümü akademik başarının yanında öğretim hayatı boyunca kişinin kendini geliştirmesini gerektiren bir bölümdür. ODTÜ ise gerek akademik kadrosu gerekse kampüs imkanlarıyla sizi hayata en iyi şekilde hazırlar. ODTÜ İşletme mezunları başarılı bir okul hayatının sonunda iş bulmakta zorlanmazlar.

Berna Ceylin Ötkün replied 3 sene ago

Merhabalar,
Şöyle söyleyebilirim ki, nasıl çalışılması gerektiği konusu kişinin kendisine bağlıdır. Bir hedefinizin oluşu sizi bir adım öne taşıyorken, motivasyonun altın kural olduğunu hep hatırlamalısınız. ODTÜ İşletme bölümünden mezun olurken, başarılı bir üniversite hayatı sonrasında, kendinizi akademik anlamda donanımlı ve sosyal beceriler konusunda yeterli hissedeceksinizdir. Bunlar sizi iş bulma konusunda destekleyecektir.

1 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Selam 🙂
Bence kesinlikle yapılması gereken şeylerden biri YGS sonucu ne olursa olsun motivasyonu kaybetmeden aynı şekilde hatta daha yoğun bir şekilde LYS’ye hazırlanmak. Çünkü TM öğrencilerinin önündeki MF’lerin bir çoğu LYS sıralamasında zaten çekiliyor, yani YGS sıralamanız aslında çok çok daha iyi. 

Onun dışında eksik olduğun derslere daha çok odaklanıp, en başta konu eksiklerini kapatıp sonra farklı kaynaklardan soru çözmeni öneririm.
İş imkanlarına gelirsek; ODTÜ İşletme öğrencileri genellikle daha mezun olmadan yaptıkları stajlarla veya ODTÜ İşletme Topluluğu’nun düzenlediği kariyer etkinlikleri gibi etkinliklere katılarak kurdukları networklerle birçok staj ve iş imkanını kolayca bulabiliyor. Finans sektöründe, denetim-danışmanlık alanında, bankalarda, özel şirketlerin İK, pazarlama, satış gibi birçok departmanında ve kamu sektöründe Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı gibi birçok kurumda çalışabilirler. Bunun dışında girişimcilik yoluna girip kendi işinizi kurabilir veya akademisyen de olabilirsiniz.