ODTÜ – TarihCategory: ODTÜ'yü öğrencilere sor!Yazar "r-sina-akpinar"ODTÜ – Tarih
H.S asked 11 ay ago

Merhaba, birçok hocam (ODTÜ – İngilizce Öğ. mezunu hocam dahil) Ankara – DTCF,  İstanbul Üniversitesi Tarih dururken ODTÜ’de bu bölümü yazmamam gerektiğini söylüyorlar. Fakat yine de içimde ODTÜ’ye karşı büyük bir sempati var. Sorularım şunlar:
1- Okuyan kişiler burayı yazmamı tavsiye ederler mi, burayla ilgili bir pişmanlıkları var mı?
2- Uluslararsı değişim programları imkânları ne durumda?
3- Hangi bölümlerde hangi şartlarla ÇAP yapabilirim?
4- Öğrencilerin araştırma projeleri ne kadar destekleniyor?
5- Akademisyenler ve öğrenciler arasındaki ilişki nedir, eğitmenler alanında yeterliler mi?
6- Hangi alanlarda uzmanlaşma olanağı sunuluyor?
7-  İngilizce dışında dil öğrenme zorunluluğu var mı, yoksa seçmeli istediğimiz dilin eğitimini alabilir miyiz?
Şimdiden vereceğiniz değerli cevap için teşekkür ederim.

1 Answers
kadirkomurcu Staff answered 10 ay ago

Merhaba,
Öncelikle bu güzel sorun için sana teşekkür ederim. Tarih bölümünde okuyan arkadaşlarımla konuşmalarım sonucunda sorularının hepsine cevap vereceğim.
1)”Kesinlikle tavsiye ederim. ODTÜ’nün adı büyük bir avantaj. En büyük avantajı ise dil öğretimi. Tek kötü özelliği kürsülerin azlığı Türk Tarihi, Osmanlı Tarihi, İslam Tarihi gibi bilindik kürsüler olmasına rağmen bilinmedik, nadir kürsüler yok denecek kadar az.”
2)”Bölümde iyi bir ortalamayı yaptıktan sonra öğrenci değişimi konusunda hocalarımızda hassas ve iyi işleyen bir süreç.” ODTÜ de neredeyse her üç kişiden birisi öğrenci değişim programlarına katılıyor bu konuda hiç bir sıkıntı yok.
3)”Gene iyi bir ortalamayla çoğu bölümden çap yapabilirsin. Öğrencilerin daha çok tercih ettiği bölümler ise: Sosyoloji ve Felsefe. Bu bölümlerin daha çok tercih edilmesi ise seçmeli derslerin ortaklığı. Mesela normal tarih okuyan bir öğrenci sosyolojiden seçmeli ders alırsa ileride sosyolojiden çap yapmak istediğinde o dersi kolaylıkla saydırabilmesi.
5)”Hocaların çoğu yabancı olmasına rağmen hocalarla aramız arkadaş gibi. Dersle alakalı olmayan herhangi bir sıkıntımı bile rahatlıkla dile getirebiliyorum. Derslerde ise ders işleyişler çok iyi istediğimiz her soruyu sorabiliyoruz her şekilde yardımcı oluyorlar. Az kişi olmamızın da bunda büyük katkısı var.”
6)”Türkiye de temel olarak Osmanlı Tarihi, Türk Tarihi, Cumhuriyet Tarihi vs böyle alanlar önde geliyor ama bunların dışında neredeyse her alanda uzmanlaşabilirsin. Bölüme geçtiğinde bu daha kolay bir şekilde anlaşılacak.”
7)”İngilizce dil eğitimi dışında bir zorunluluk yok. Sadece Osmanlıca zorunlu dersi var tarih öğrencilerine onun dışında seçmeli olarak dil derslerini alabilirsin.”