Kutluhan Çelebi asked 2 sene ago

odtü\’ye yatay geçiş yapabilmem için neler yapmam lazım mühendislik fakültesinden? türkçe okuduğum bölüm sizde ingilizce ise yatay geçişte nelerle karşılaşırım? teşekkürler…

1 Answers
İrem Solak Staff answered 2 sene ago

Merhaba Kutluhan,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş Yönergesi İkinci Bölüm Madde 5’te belirtildiği üzere ODTÜ dışından başvuran öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelemesi zorunludur. Bunun dışında başvuru koşulları da şöyle;
Kurumlararası yatay geçiş kontenjanı için başvuru koşulları
Madde 13 – (1) Bu kapsamda başvuracak adayların başvuru yapabilmesi için aşağıda belirtilen koşulları sağlaması gerekir.
a) Öğrencinin başvuru sırasında eşdeğer bir programda kayıtlı veya izinli (öğrenci statüsünde) olması zorunludur.
b) Öğrencinin programında (İngilizce Hazırlık Sınıfı dışında) en az iki yarıyılı (önlisans programlarında bir yarıyılı) tamamlamış olması zorunludur.
c) Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda, bitirmiş olduğu yarıyıllara ait programın müfredatında belirtilen tüm dersleri almış ve kredili derslerde en az DD veya eşdeğeri, kredisiz derslerde S veya eşdeğeri notu almış olması zorunludur. Kayıtlı olduğu yarıyıllarda, program müfredatında yer alan tüm dersleri almamış olan öğrenciler ya da herhangi bir dersten başarısız olan (FF, FD, NA, U, I, W veya eşdeğeri) öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
ç) Öğrencinin genel not ortalamasının en az 2.50/4.00 (yüzlük sistemler için en az 75/100) olması zorunludur.
d) Öğrencinin geçiş yapmak istediği programın varsa diğer başvuru koşullarını (mülakat, portfolyo vb.) yerine getirmiş olması zorunludur.
Yönergenin tamamına aşağıya bıraktığım linkten ulaşabilirsin sevgiler 🙂

 

http://oidb.metu.edu.tr/orta-dogu-teknik-universitesi-onlisans-ve-lisans-programlari-yatay-gecis-yonergesi