Şehir ve bölge planlamaCategory: ODTÜ'yü öğrencilere sor!Yazar "sahsiye"Şehir ve bölge planlama
Sahsiye asked 2 sene ago

Şehir ve bölge planlama bölümü hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum. ODTÜ ya da İTÜ de okumak istiyorum. Açıkçası daha önce duyduğum bir bölüm değildi. Diğer üniversitelerde çok çok düşük puanlarla alan bir bölüm. Sizce ne kadar değerli ve okumaya değer?

1 Answers
İrem Solak Staff answered 2 sene ago

Merhabalar,
Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde lisans dönemi boyunca verilen teorik derslerin yanında uygulamasının yapıldığı proje dersleri de vardır. Grup çalışmalarının yoğun olduğu bu bölümde birçok insanla birlikte çalışmayı ve sabretmeyi de öğrenmen gerekli. Şehir ve Bölge Planlama lisans mezunu olan bir kişi şehir plancısı ünvanını almaktadır. Şehir plancısı ünvanını alan her plancı; plan yapmaya yetkili olan yerel, bölgesel ve merkezi yönetimlerde iş imkanı bulabilmektedir. Belediyeler, Valilikler, Kalkınma Ajansları ve Bakanlıklardır. Bu yönetimler dışında Şehir Plancıları Odasına kayıtlı özel planlama bürolarında da iş imkanı bulabilmektedirler. Ayrıca isteyenler kendi özel bürosunu da açabilmektedir. Çoğu meslek dalında olduğu gibi yeterliliklerini sağladıkları taktirde üniversitelerde akademisyen olarak da devam edebilirler.
Kişisel yeteneklerini ve isteklerini en iyi sen bilirsin bu nedenle bölüme dair daha detaylı bilgi ve lisans ders programını bulabileceğin bir link bırakıyorum, umarım inceleyip kendin için en doğru kararı verebilirsin. Benim sana verebileceğim tek tavsiye; mimarlık fakültesinde bir bölüm tercih edeceksen uykusuzluğa dayanıklı olmalısın 🙂 Ayrıca bu bölümde okumaya karar verirsen eminim ki ODTÜ diğer okullara göre sana çok fazla kapı açacak, kafanda soru işareti kalmasın.
Sevgiler 🙂
https://adayogrenci.metu.edu.tr/ankara/system/files/foy2018/mimarlik/sehir_ve_bolge_planlama.pdf