tercih asked 3 sene ago

odtü etiketi ve istek çaba yardımcı oluyor anladım benim korktuğum nokta şu ankara’ya dışardan gelicem ankarada bi çevrem olmayacak bu şekilde staj bulmam zor olur mu ben istekli bi öğrenciyim ve endüstri mühendisliği bölümünü de araştırdım gerçekten severek yapabilceğim bana uygun bir bölüm olduğunu düşünüyorum istekli hevesli olup da iyi bir yerde staj bulamayan öğrenciler var mı ya da arayıp da hiç staj bulamayan öğrenci oldu mu 

1 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Selam,

Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisiyim. Ankara’da doğup büyümeme rağmen benim de çevrem yok o şekilde ve zaten çalışmak istediğim firmaların çok büyük çoğunluğu İstanbul merkezli. O yüzden bu açıdan bir korkun olmasın. Bölümü gerçekten istiyorsan seni düşündürecek bir konu değil.

Örnek vermek gerekirse bizim topluluğumuzun etkinliklerinde sürekli büyük şirketlerden üst düzey yöneticileri ağırladığımız veya sürekli bu şirketlerle iletişime geçtiğimiz için güzel bir network oluşturabilirsin kendine. Bunun dışında da sürekli staj başvuru dönemlerini takip edip şansını deneyebilirsin. Evet network çok işe yarıyor ama zorunlu da değil her zaman. Staj bulursun elbet ama istediğin yerde olsun güzel bir şirkette olsun istersen bu tarz kariyer etkinlikleriyle çevreni genişletmeni öneririm.

Aynı zamanda öğrenci topluluğunda görev almak şirketlerin her zaman ilgisini çeken bir durum oluyor ve ben başvurduğum stajlarda artısını çok gördüm. Ders dışı bir aktivitede bulunmak, bir oganizasyon düzenlemek vs. fazlasıyla öne çıkaran şeyler oluyor. Sadece not ortalamasına bakmıyor şirketler hatta birçoğu artık buna bakmıyor bile. Ders dışı aktivitelerde de kendini geliştirirsen bir adım önde olursun.

Sevgiler 🙂