Yatay gecisCategory: ODTÜ'yü öğrencilere sor!Yazar "mrjava"Yatay gecis
MrJava asked 1 sene ago

Iyi gunler. ODTU insaattam bilgisayara gecmek mumkunmu? ODTUye yurtdisi kontenjanindan girdim. Onumde bir sene hazirlik var. Butun hayallerim ve hedeflerim bilgisayar muhendisligi uzerine kurulu. Insaatta okuyup CAP ta okuyabilirim. Yeterki bilgisayar muhendisligi olsun. Sizce ne yapmam gerekiyor? Hazirlikta 1.sinifa hazirlanmak gerekirmi?

1 Answers
Ali Riza Genc Staff answered 2 hafta ago

Merhaba Hocam,
 Öncelikle umarım hayallerinizi gerçekleştirebilir ve hayaliniz olan bölümde okuyabilirsiniz. Üniversitemizde bilgisayar mühendisliği de dahil on dokuz adet çift ana dal programı bulunmakta. Fakat çift ana dal programlarına katılmanız için bazı şartlar bulunmakta. Bunlardan bazılarını örnek olarak verecek olursak:
a) Başvurduğu yarıyıla kadar ana dal lisans programında aldığı tüm kredili derslerden DD veya üzeri ve kredisiz derslerden S notu almış olması ve genel not ortalamasının en az 3,00 olması,
b) Öğrencinin kayıtlı olduğu sınıfta, başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunması, bu koşulu sağlamayanlar için çift ana dal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olması,
c) Öğrencinin ana dal lisans programına kayıt yaptırdığı ilk yarıyılından itibaren en erken üçüncü yarıyılının başında, en geç beşinci yarıyılın başında olması.
 
Tüm bu koşulları sağlamak hiç kolay olmadığı gibi çift ana dal programına da katılmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Benim size tavsiyem ise hayaliniz olan bölümü tercih etmeniz fakat siz istedikçe yapamayacağınız şey bulunmayacaktır. 
 
Hazırlık sorusuna gelecek olursak ise size tavsiyem birinci sınıfa hazırlanmak yerine İngilizcenizi yapabildiğiniz kadar geliştirmeniz olur. Dilerseniz derslerinizin gidişatına göre hobi olarak kendi bölümünüzde kullanacağınız kelimeleri boş zamanlarınızda öğrenebilirsiniz.
 
Umarım yardımcı olabilmişimdir,
Kendinize çok iyi bakın.