Uğur Kaslan asked 3 sene ago

Merhabalar,
Ben ODTÜ’de ne olursa olsun hazırlık okumak istiyorum. Yine de YDYO yeterlilik sınavına girmek zorunda mıyım? (Anladığım kadarıyla YDYO bir İngilizce yeterlilik sınavı ve  sınavda başarılı olanlar hazırlık okuma haklarını kaybediyorlar, yanlışım varsa düzeltin lütfen. Teşekkürler.)

2 Answers
Ayyüce Aksakal Staff answered 3 sene ago

Merhaba Uğur,

Sene başında iki adet sınav oluyor birisi proficiency yani hazırlığı atlamak için olan sınav bu sınavdan sonra ise kurları belirlemek için bir sınav oluyor. Hazırlığı okumak istiyorsan ilk bahsettiğime değil sadece kur belirleme sınavına girmen gerekiyor.

Sevgiler 🙂

Ebru Tosun Staff answered 3 sene ago

Merhaba Uğur,
Ayyüce’nin de bahsettiği gibi hazırlık okumak istiyorsan kur belirleme sınavına girmen gerekiyor. Ancak bu zorunlu bir sınav değil. İngilizce bilgi seviyenin ölçüldüğü bir sınav. Bu sınav sonucunda hangi seviyeden başlayacağın ve günde kaç saat dersin olacağı belli oluyor. Olur da sınava giremezsen başlangıç kurundan başlayıp 10-15 günlük bir süreçte yapılacak olan 3 quizin ortalamasına göre bu tarz bir sınava tekrar girme hakkı kazanıyorsun. Fakat bu sana hem zaman kaybettirir hem de adaptasyon sürecini zorlayabilir.
Ek olarak sınava girmeden önce de bildiğin konuları tekrar edersen hem gerçek seviyen ortaya çıkar hem de yıl içinde o konularla vakit kaybetmemiş olursun.
Aramıza hoş geldin 🙂